Patis Escolars Oberts al Barri

Col left

Patis oberts curs 2021-2022

Els patis escolars de la ciutat s'obren com a espai d'ús públic per a famílies, infants i adolescents fora d'horari escolar, en cap de setmana i en període de vacances escolar.

Els objectius principals de l'obertura dels patis escolars són:

  • Optimitzar l'ús dels centres escolars potenciant la seva vessant educativa i social, fent possible un ús del pati entre els col·lectius i/o activitats que es puguin realitzar sense interferències tot potenciant la seva interrelació.
  • Donar una alternativa de lleure als infants i joves i les seves famílies que s'exerceix de forma autònoma en un context segur i de proximitat.
  • Facilitar als infants, joves i les seves famílies material de joc i propostes lúdiques inclusives, coeducatives i d’ús lliure dins del recinte.

Cada pati escolar obert compta amb un servei de monitoratge que obre i tanca el pati escolar dins els horaris previstos, vetlla pel bon ús de les instal·lacions i procura establir dinàmiques de relació entre els infants i joves. Tot i això, els i les menors que en facin ús queden sota la responsabilitat dels seus acompanyants adults.

Els patis escolars arriben a les escoles bressol

En aquest curs 2021-2022, quatre escoles bressol municipals s’incorporen a l’oferta de l’Ajuntament de Barcelona de patis escolars oberts al barri. Aquest servei a les escoles bressol s’adreça exclusivament a infants fins als 6 anys. Com a la resta de patis escolars oberts, els nens i nenes hauran d’anar acompanyats sempre de les seves famílies o d’una persona adulta de referència.

Les escoles bressol que s’incorporen aquest curs al programa municipal de patis oberts són l’EBM La Mar (districte de Ciutat Vella), l’EBM Gràcia (districte de Gràcia), l’EBM Ralet (districte de Nou Barris) i l’EBM Cargol (districte d’Horta-Guinardó). L’horari d’obertura dels patis de bressol serà, en tots els casos, els dissabtes, de 10.00 a 13.00 hores.

La iniciativa municipal Patis Escolars Oberts al Barri compta amb la col·laboració del Consorci d'Educació de Barcelona, de tots els Districtes  i de diverses entitats educatives i socials de la ciutat.

 

Patis escolars oberts als barris

Escola Cervantes
C/ Sant Pere Més Baix, 31
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Alexandre Galí
Pg. Marítim de la Barceloneta, 11
(entrada per C. Andrea Dòria s/n)
Dissabte 11 a 14 h

Institut Pau Claris - Escola Pere Vila
Pg. Lluís Companys, 18
Dissabte de 17.30 a 20.30 h

Escola Bressol Municipal La Mar
C/Andrea Dòria, 40
Dissabte, de 10 a 13 h
*Per a infants fins als 6 anys, acompanyats de les seves famílies.

Institut Fort Pius
C. Ausiàs Marc, 78 (entrada pel passatge d'interior d'illa)
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Ferran Sunyer
C. Viladomat, 2-8 (entrada pel passatge de Pere Calders)
Diumenge 11 a 14 h

Escola Carlit
C. Roger de Flor, 162
Diumenge 11 a 14 h

Escola Mallorca
C. Londres, 64
Diumenge 11 a 14 h

Escola Els Llorers
C. Aragó, 121 (entrada per Av. de Roma, 98)
Diumenge 11 a 14 h

Escola Ramon Llull
Av. Diagonal, 275 (entrada pel C. del Consell de Cent, 513)
Dissabte d'11 a 14 i diumenge d'11 a 14 i de 16.30 a 19.30 h

Escola Lluís Vives i Institut Lluís Vives
C. Canalejas, 107
Disssabte d'11 a14 h i de 16 a 19 h  i diumenge de 16 a 19 h

Escola Barrufet
Ptge. Vapor Vell, 7
Dissabte de 16 a 19 h

Escola Gayarre
C. Gayarre, 54
Diumenge 11 a 14 h

Escola Seat
C. Mecànica, 24 (entrada pel Pg. Zona Franca, 171 B)
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola Ramon Casas
C. Platí, 6
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Poble-sec
Pg. Exposició, 1
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola Mossèn Jacint Verdaguer
C. de Lleida, 32 (entrada pel C. Rius i Taulet)
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola Ítaca
C. Numància, 140
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Pau Romeva
C. Pisuerga, 1
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Poeta Foix
C. Balmes, 298 (entrada C. de Sant Guillem, 7)
Dissabte 16 a 20 h

Institut Menéndez y Pelayo
Via Augusta, 140
Diumenge 11 a 14 h

Escola Baldiri Reixac
C. Olot, 1-13 (Recinte Parc Güell)
Dissabte d'11 a 14 h

Escola La Sedeta
C. Indústria, 67
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Josep Maria de Sagarra
Pg. Vall d'Hebron, 64
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Rius i Taulet
Plaça Lesseps, 19 (entrada pel C. Maignon, 2)
Dissabte de 10 a 13 h

Escola Reina Violant 
C. Trilla, 18-20 (Entrada C. Badia)
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Bressol Municipal Gràcia
C/Maignon, 2- Districte de Gràcia
Dissabte, de 10 a 13 h
*Per a infants fins als 6 anys, acompanyats de les seves famílies.

Institut Escola Coves d'en Cimany
C. Coves d'en Cimany, 42-54
Dissabte i diumenge de 16 a 20 h

Escola El Carmel
C. Llobregós, 154
Dissabte d'11 a14 h

Institut Escola Mirades (antiga escola Taxonera)
C. Farnés, 60-72
Dissabte d'11 a14 h

Escola Font d'en Fargas
Pg. Font d'en Fargas, 65
Diumenge d'11 a 14 h i de 16 a 21 h

Escola Torrent de Can Carabassa
C. Llobregós, 17-23 (entrada per la porta de la rampa)
Dissabte de 16.30 a 19.30 h

Escola Torrent d'en Melis
C. Varsòvia, 147-161 (entrada pel C. Telègraf)
Dissabte de 16.30 a 19.30 h

Escola Baloo
C. Harmonia, 37
Divendres de 16:30 a 19:30 h

Mare Nostrum
Pg. Valldaura,12
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Bressol Municipal Cargol
C. Mossèn Josep Bundó, 6
Dissabte, de 10 a 13 h
*Per a infants fins als 6 anys, acompanyats de les seves famílies.

Escola de les Aigües
C. Sardenya, 420 (entrada pel C. de Taxdirt)
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola Pau Casals
Av. Cardenal Vidal i Barraquer, 46
Dissabte d'11 a 14 i de 17 a 19 h i diumenge d'11 a 14 h

Institut Escola Trinitat  Nova​
C. Pedrosa, 16
Dissabte de 17 a 20 i diumenge d'11 a 14 h

Institut Escola Antaviana
C. Nou Barris, 12
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola El Turó
C. Peñalara, 19-55
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Calderón
C. Nil, 27-29
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Mercè Rodoreda
C. Vesuvi, 35
Dissabte d'11 a14 h

Institut Barcelona Congrés
C. Baró d’Esponellà, 1-15
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Àgora
C. Marne, 2 (entrada per Plaça de Ca n’Ensenya)
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Bressol Municipal Ralet
C/Joaquim Valls, 10
Dissabte, de 10 a 13 h
*Per a infants fins als 6 anys, acompanyats de les seves famílies.

Escola Pompeu Fabra
C. Olesa, 19
Dissabte d'11 a 14 i de 16 a 19 h

Escola Baró de Viver
C. Tucumán, 1
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Institut Escola El Til·ler
C. Mollerussa, 1
Dissabte de 10 a 14 h

Escola Can Fabra
C. de Sant Adrià, 20  (entrada pel recinte de la Fabra i Coats)
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Vila Olímpica
C. Carmen Amaya, 2
Dissabte de 17 a 20 h

Escola Pere IV
C. Bilbao, 103-117
Dissabte d'11 a14 h

Escola La Pau
C. Empordà, 18
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Antoni Brusi
C. Sardenya, 33-35
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola Bogatell
C. Ramon Turró, 74-76
Diumenge de 17 a 20 h

Escola Poblenou
C. Perú, 139
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Eduard Marquina 
C. Jaume Huguet, 22
Diumenge d'11 a 14 h 

Institut Barri Besòs
C. Josep Pla, 40 (entrada per C. de Pujades, 397)
Dissabte de 17 a 20 hores

Escola Concepción Arenal
C. Cristóbal de Moura, 240, 08019 Barcelona
Dissabte de 17 a 20 hores

Escola La Farigola del Clot
C. Hernán Cortés, 6
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Miralletes
C/ Indústria, 255.
Dissabtes d'11 a 14 h.

Col right

Escola Cervantes
C/ Sant Pere Més Baix, 31
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Alexandre Galí
Pg. Marítim de la Barceloneta, 11
(entrada per C. Andrea Dòria s/n)
Dissabte 11 a 14 h

Institut Pau Claris - Escola Pere Vila
Pg. Lluís Companys, 18
Dissabte de 17.30 a 20.30 h

Escola Bressol Municipal La Mar
C/Andrea Dòria, 40
Dissabte, de 10 a 13 h
*Per a infants fins als 6 anys, acompanyats de les seves famílies.

Institut Fort Pius
C. Ausiàs Marc, 78 (entrada pel passatge d'interior d'illa)
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Ferran Sunyer
C. Viladomat, 2-8 (entrada pel passatge de Pere Calders)
Diumenge 11 a 14 h

Escola Carlit
C. Roger de Flor, 162
Diumenge 11 a 14 h

Escola Mallorca
C. Londres, 64
Diumenge 11 a 14 h

Escola Els Llorers
C. Aragó, 121 (entrada per Av. de Roma, 98)
Diumenge 11 a 14 h

Escola Ramon Llull
Av. Diagonal, 275 (entrada pel C. del Consell de Cent, 513)
Dissabte d'11 a 14 i diumenge d'11 a 14 i de 16.30 a 19.30 h

Escola Lluís Vives i Institut Lluís Vives
C. Canalejas, 107
Disssabte d'11 a14 h i de 16 a 19 h  i diumenge de 16 a 19 h

Escola Barrufet
Ptge. Vapor Vell, 7
Dissabte de 16 a 19 h

Escola Gayarre
C. Gayarre, 54
Diumenge 11 a 14 h

Escola Seat
C. Mecànica, 24 (entrada pel Pg. Zona Franca, 171 B)
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola Ramon Casas
C. Platí, 6
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Poble-sec
Pg. Exposició, 1
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola Mossèn Jacint Verdaguer
C. de Lleida, 32 (entrada pel C. Rius i Taulet)
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola Ítaca
C. Numància, 140
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Pau Romeva
C. Pisuerga, 1
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Poeta Foix
C. Balmes, 298 (entrada C. de Sant Guillem, 7)
Dissabte 16 a 20 h

Institut Menéndez y Pelayo
Via Augusta, 140
Diumenge 11 a 14 h

Escola Baldiri Reixac
C. Olot, 1-13 (Recinte Parc Güell)
Dissabte d'11 a 14 h

Escola La Sedeta
C. Indústria, 67
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Josep Maria de Sagarra
Pg. Vall d'Hebron, 64
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Rius i Taulet
Plaça Lesseps, 19 (entrada pel C. Maignon, 2)
Dissabte de 10 a 13 h

Escola Reina Violant 
C. Trilla, 18-20 (Entrada C. Badia)
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Bressol Municipal Gràcia
C/Maignon, 2- Districte de Gràcia
Dissabte, de 10 a 13 h
*Per a infants fins als 6 anys, acompanyats de les seves famílies.

Institut Escola Coves d'en Cimany
C. Coves d'en Cimany, 42-54
Dissabte i diumenge de 16 a 20 h

Escola El Carmel
C. Llobregós, 154
Dissabte d'11 a14 h

Institut Escola Mirades (antiga escola Taxonera)
C. Farnés, 60-72
Dissabte d'11 a14 h

Escola Font d'en Fargas
Pg. Font d'en Fargas, 65
Diumenge d'11 a 14 h i de 16 a 21 h

Escola Torrent de Can Carabassa
C. Llobregós, 17-23 (entrada per la porta de la rampa)
Dissabte de 16.30 a 19.30 h

Escola Torrent d'en Melis
C. Varsòvia, 147-161 (entrada pel C. Telègraf)
Dissabte de 16.30 a 19.30 h

Escola Baloo
C. Harmonia, 37
Divendres de 16:30 a 19:30 h

Mare Nostrum
Pg. Valldaura,12
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Bressol Municipal Cargol
C. Mossèn Josep Bundó, 6
Dissabte, de 10 a 13 h
*Per a infants fins als 6 anys, acompanyats de les seves famílies.

Escola de les Aigües
C. Sardenya, 420 (entrada pel C. de Taxdirt)
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola Pau Casals
Av. Cardenal Vidal i Barraquer, 46
Dissabte d'11 a 14 i de 17 a 19 h i diumenge d'11 a 14 h

Institut Escola Trinitat  Nova​
C. Pedrosa, 16
Dissabte de 17 a 20 i diumenge d'11 a 14 h

Institut Escola Antaviana
C. Nou Barris, 12
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola El Turó
C. Peñalara, 19-55
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Calderón
C. Nil, 27-29
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Mercè Rodoreda
C. Vesuvi, 35
Dissabte d'11 a14 h

Institut Barcelona Congrés
C. Baró d’Esponellà, 1-15
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Àgora
C. Marne, 2 (entrada per Plaça de Ca n’Ensenya)
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Bressol Municipal Ralet
C/Joaquim Valls, 10
Dissabte, de 10 a 13 h
*Per a infants fins als 6 anys, acompanyats de les seves famílies.

Escola Pompeu Fabra
C. Olesa, 19
Dissabte d'11 a 14 i de 16 a 19 h

Escola Baró de Viver
C. Tucumán, 1
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Institut Escola El Til·ler
C. Mollerussa, 1
Dissabte de 10 a 14 h

Escola Can Fabra
C. de Sant Adrià, 20  (entrada pel recinte de la Fabra i Coats)
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Vila Olímpica
C. Carmen Amaya, 2
Dissabte de 17 a 20 h

Escola Pere IV
C. Bilbao, 103-117
Dissabte d'11 a14 h

Escola La Pau
C. Empordà, 18
Dissabte d'11 a 14 h

Escola Antoni Brusi
C. Sardenya, 33-35
Dissabte i diumenge d'11 a 14 h

Escola Bogatell
C. Ramon Turró, 74-76
Diumenge de 17 a 20 h

Escola Poblenou
C. Perú, 139
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Eduard Marquina 
C. Jaume Huguet, 22
Diumenge d'11 a 14 h 

Institut Barri Besòs
C. Josep Pla, 40 (entrada per C. de Pujades, 397)
Dissabte de 17 a 20 hores

Escola Concepción Arenal
C. Cristóbal de Moura, 240, 08019 Barcelona
Dissabte de 17 a 20 hores

Escola La Farigola del Clot
C. Hernán Cortés, 6
Diumenge d'11 a 14 h

Escola Miralletes
C/ Indústria, 255.
Dissabtes d'11 a 14 h.

Compartiu aquest contingut